Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa °C

Milletvekili Meşhur Memmedov , “Kelbecer Doğu Zengezur bölgesinin temel ekonomik bölgesi olacak”

Milletvekili Meşhur Memmedov , “Kelbecer Doğu Zengezur bölgesinin temel ekonomik bölgesi olacak”
25.11.2021
A+
A-

Milletvekili Meşhur Memmedov , “Kelbecer Doğu Zengezur bölgesinin temel ekonomik bölgesi olacak”

Ülker Piriyeva – Azerbaycan
Azerbaycan Parlamentosu Ekonomi Politikası, Sanayi ve Girişimcilik Komisyonu üyesi Milletvekili Meşhur Memmedov, Azerbaycan Temsilcimiz Ülker Piriyeva ‘ya verdiği açıklamada, “Kelbecer Doğu Zengezur bölgesinin temel ekonomik bölgesi olacak”, diye – tarihe not düştü.
Milletvekili Meşhur Memmedov – “Kelbecer’in kurtuluşunun üzerinden bir yıl geçti. Kelbecer’in kurtarılması da Cumhurbaşkanı İlham Aliyevin diplomatik bir zaferi olarak tarihe geçti. Zor bir araziye ve karla kaplı dağlara sahip olan Kelbecer’i kahramanlarımızın kanını dökmeden, annelerimizi gözyaşları içinde bırakmadan Ermeni saldırganlardan temizlediğimizi belirtmek isterim. Uzak görüşlü diplomatik liderimiz Kelbecer’i kayıpsız şekilde bize geri verdi.” – Dedi.
“Böylece 10 Kasım’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bir bildiri imzaladılar.”
Milletvekili – “Açıklamanın 6. paragrafına göre Kelbecer bölgesi Azerbaycan’a iade edildi. Açıklamada Kelbecer’in 15 Kasım’a kadar iade edilmesi istenmesine rağmen, Ermeniler bölgeyi boşaltmak için Rusya üzerinden Azerbaycan’dan ilave 10 gün talep ettiler. Böylece 25 Kasım 2020’de Kelbecer bölgesi Azerbaycan’a iade edildi.
Böylece 27 yıllık Kelbecer işgali sona ermiş oldu.
Ne yazık ki 10 gün içinde barbarlık geleneklerine bağlı kalarak Kelbecer’de yıkıma neden olan Ermeniler, bölgeyi terk ederken de yağmalamış, yakmış, ağaçları kesmiş ve çevre terörü yaptılar. Bununla da yetinmediler, Kelbecer’den ayrılmadan önce bölgenin çeşitli yerlerine ve yol geçişlerine anti-personel ve anti-tank mayınları gömdüler.
Unutulmamalıdır ki Kelbecer’in kurtuluşunun üzerinden bir yıl geçmiş ancak kısa sürede bölgede büyük altyapı projeleri hayata geçirilmiştir.
Sayın Cumhurbaşkanı’nın doğrudan kontrolü ve liderliğinde yürütülen altyapı projeleri, Kelbecer’in yakında Azerbaycan ekonomisine entegre olacağına işaret ediyor.
Ekonomik bölgelerin yeni bölünmesine ilişkin Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından imzalanan kararnameye göre, Kelbecer Doğu Zengezur ekonomik bölgesinin bir parçası.” – Diye belirtti.
Milletvekili aynı zamanda – “Coğrafi olarak doğru olan bu ayrım, bölgenin ekonomik potansiyelinin daha doğru değerlendirilmesine ve buna göre yatırımların yapılmasına da olanak sağlayacaktır. Kelbecer, Doğu Zengezur bölgesinin ana ekonomik referansı ve gücü olacaktır.
Dediğim gibi arazi zor, hava elverişsiz. Ama buna rağmen elektrik veriliyor, yollar yapılıyor. Kelbecer’in ılık suları bize Yaradan’ın bizlere bir armağanıdır. Çok yakında Sıcak Su Sanatoryumları, gelişen turizm sektörü sayesinde sadece ülke vatandaşlarında değil tüm dünyada yankı uyandıracak ve herkes bu şifalı sulardan yararlanmaya çalışacaklar.
Kelbecer bizim için çok değerli, yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından zengin bir bölge. Bu nedenle Azerbaycan Cumhuriyeti’nde Kelbecer’in işgalden kurtarılması onuruna “Kelbecer’in kurtuluşu göre” madalyası tesis edildi.
Ermenistan sınırındaki en uzun sınır olan 136 kilometre olan arazide Kelbecer’de üç renkli bayrağımızın dalgalandırılması da büyük sembolik ve stratejik öneme sahiptir. Kelbecer’de petrol dışı sektörün gelişme potansiyeli yüksek. Halihazırda Kelbecer’de turizm de dahil olmak üzere ekonominin tüm sektörlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı projeleri üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Turizm potansiyelini artırmak ve turistlerin gelecekte Kelbecer’in şehirlerine, köylerine ve dağlarına erişimini sağlamak için ulaşım hatları genişletiliyor.
Nitekim Toganali-Kelbecer yolunda yapılan inşaat çalışmaları bunun kanıtıdır. Toganali-Kelbecer alternatif ve daha erişilebilir yol için Göygöl-Kalbecer tünel yolunun hazırlıkları da devam ediyor. Halihazırda öngörülen Kelbecer-Gorçu (Laçin) yolu Gorçu Havalimanı’na ulaşımı sağlayacaktır. İç yol altyapısının artırılması için Kelbecer-Zülfügarlı-Laçın yolu istikametinde konforun sağlanması amacıyla tünel yolların yapılması planlanmaktadır.” – Not etti.
Milletvekili – “Yukarı İstisu – Minkend ve Alagöl istikametinde yeni yapılan üst düzey geniş yolların trafiği sağlamış olması elbette sevindirici. Kuşkusuz karayolu hatlarının yapılması, bir turizm koridorunun oluşması ve bu koridor üzerinde turizm kümelerinin oluşması için elverişli koşullar yaratacaktır. Yol altyapısına ek olarak, Kelbecer bölgesine enerji sağlamak için 110/35/10 kilovatlık elektrik merkezleri ve hidroelektrik santralleri inşa ediliyor. Aynı zamanda su ve kanalizasyon, haberleşme ve gaz temini sağlayacak projeler başlatılacaktır.
Azerbaycan Demiryolları Kapalı Sehmdar Şirketi’nin şu anda Murov’dan yapılacak tünelden geçmek kaydıyla Delimemmedli-Murov-Kelbecer istikametinde bir avan proje üzerinde çalıştığını belirtelim.
Bu kavramsal plan, bölgenin turizm potansiyelinin gelişmesine hizmet etmenin yanı sıra ekonomik ve ticari imkanların genişletilmesine ve yolcu taşımacılığına da önemli katkı sağlayacaktır. Elbette yakın gelecekte, Sayın Cumhurbaşkanı’nın talimatlarına göre, sivil, turizm ve askeri strateji dikkate alınarak Kelbecerde de uygun kapasitede uçaklar için uluslararası bir havaalanı inşaatının gerçekleştirileceğine inanıyoruz. Buna büyük ihtiyaç vardır.” – Diye sözlerine ilave etti.

 

REKLAM ALANI